
Witamina B1
Tiamina

Witamina B1 to inaczej tiamina lub aneuryna. Została odkryta jako pierwsza witamina i należy do ośmiu związków, które są zaliczane do witamin z grupy B. Została odkryta w 1912 przez biochemika Kazimierza Funka, który wyizolował ją z otrąb ryżowych i postanowił nazwać nową wówczas substancję witaminą – „vita” jako życie oraz „amina” – gdyż wykazuje charakter aminy. Odkrycie było przełomowe dla leczenia choroby beri – beri, która cechuje się wielonerwowym zapaleniem. Dziś już wiadomo, że witamina B1 nie tylko wykazuje działanie przeciwko chorobie beri – beri, ale pomaga chociażby w metabolizmie węglowodanów.
Witamina B1 jest także określana mianem „witaminy nastroju”, ponieważ dba o prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego i wspiera pracę mózgu.
Właściwości witaminy B1 (której wówczas ludzie nie znali, ale zdawali sobie sprawę z jej istnienia) były znane już w starożytności, szczególnie jej działanie znali ludzie Dalekiego Wschodu. Tysiące lat temu chińskie księgi opisywały pewną chorobę, której objawy dotyczyły problemów z chodzeniem, opuchlizny, drętwienia czy słabości kończyn. Obecnie określa się te objawy ogólnym terminem – zaburzenia neurologiczne i dziś już wiadomo, że był to opis choroby beri – beri. Przyczyną tej choroby jest niedobór tiaminy, czyli witaminy B1. Lekarstwem na tą chorobę wg chińskich zapisów z III wieku n.e. była fermentowana soja. Fala powszechności choroby beri – beri miała miejsce szczególnie w XVIII i XIX wieku, kiedy biały ryż (obłuszczany) stawał się coraz popularniejszy i zastępował zwykły ryż, czyli brązowy. Innym przykładem zmagań z tą chorobą był epizod związany z marynarzami wojennej floty japońskiej pod koniec XIX wieku, gdzie marynarze spożywali głównie darmowy biały ryż, a powszechna wśród nich bieda nie pozwala na spożywanie niczego innego. Stąd choroba beri – beri dotykała głównie żołnierzy najniższych stopniem, a nie oficerów. Z kolei dla marynarzy amerykańskich biały ryż nie stanowił głównej strawy, więc choroba u nich występowała rzadziej. Obserwując marynarzy, japoński lekarz Takaki Kanehiro (nie wiedząc o istnieniu witaminy B1) wprowadził zalecenia żywieniowe nakazujące stosowanie urozmaiconej diety dla marynarzy, czego wynikiem była profilaktyka choroby beri – beri. W kolejnych latach w Indonezji holenderski lekarz Christian Eijkman przeprowadził w tamtejszym prowizorycznym laboratorium doświadczenie z kurami. Dla oszczędności karmiono kury gotowanym białym ryżem i resztkami jedzenia pochodzącymi z wojskowego szpitala. Zaobserwowano objawy choroby beri – beri. W momencie zmiany ich jadłospisu, czyli podawaniu brązowego ryżu, choroba ustąpiła. Eksperyment dawał wskazówkę, że substancji przeciwdziałającej chorobie beri – beri należy szukać w zewnętrznej części ziarna.
Wiele wieków obserwacji i późniejsze badania pokazały ludziom, że ryż brązowy jest świetnym źródłem witaminy B1, ale na szczęście nie jedynym.

Rola witaminy B1 w organizmie
-
Witamina B1 pod postacią TPP, czyli pirofosforanu tiaminy jest koenzymem enzymów (dekarboksylazy i transketolazy) odpowiedzialnych za przemiany węglowodanów, które mają miejsce w mitochondriach komórkowych, więc zapewnia prawidłowy przebieg procesów energetycznych, a dzięki temu układy (w szczególności układ nerwowy) mogą wydatkować energię
-
Witamina B1 zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się kwasów w mięśniach, ponieważ uczestniczy w reakcji pomostowej kwasów pirogronowego oraz alfa – ketoglutarowego (dekarboksylacji oksydacyjnej pirogronianu, która zachodzi w macierzy mitochondrialnej jako czteroetapowy proces)
-
Witamina B1 bierze udział w cyklu pentozowym, którego efektem jest powstanie rybozy, a ta z kolei uczestniczy w syntezie nukleotydów
-
Witamina B1 jest składnikiem procesów syntezy rybonukleotydów takich jak ATP i GTP (nukleotydów wysokoenergetycznych) oraz koenzymów NADPH (związków będących podstawą oddychania wewnątrzkomórkowego)
-
Witamina B1 czynnie uczestniczy w syntezie neurotransmiterów, a dzięki temu zapewnia prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych
-
Witamina B1 pobudza działania acetylocholiny (neuroprzekaźnika)
-
Witamina B1 hamuje czynność esterazy cholinowej, czyli enzymu, który katalizuje hydrolizę estrów choliny
-
-
Tiamina pobudza ponadto wydzielanie hormonów gonadotropowych, które są produkowane przez przysadkę mózgową (FSH – hormon folikulotropowy, LH – hormon luteinuzujący, LTH - laktotropowy)
-
Witamina B1 wykazuje działanie synergiczne z tyroksyną oraz z insuliną
-
Witamina B1 okazuje się mieć również właściwości antyoksydacyjne
-
Tiamina jest wykorzystywana przez organizm do prawidłowego funkcjonowania serca, wątroby czy mięśni szkieletowyc
Źródła witaminy B1 w pożywieniu
-
Szczególnym źródłem witaminy B 1 okazuje się być wieprzowina.
-
Ponadto witaminy B1 warto szukać w :
-
orzechach pistacjowych i arachidowych
-
zarodkach pszennych, nasionach słonecznika
-
kaszy mannie, pieczywie żytnim czy pszennym
-
wzbogaconych w tiaminę płatkach śniadaniowych
-
suchych nasionach roślin strączkowych
-
polędwicy
-
drożdżach
-
ryżu brązowym
-
kalafiorze
-
mandarynkach, bananach
-
groszku zielonym
-
kiełkach soi
-
rybach
-
szparagach, kapuście włoskiej i czerwonej, szpinaku, brukselce
-
awokado
-
suszonych owocach
-
-
Warzywa i owoce zawierają znacznie mniej witaminy B1, ale warzywa i owoce są podstawą piramidy żywieniowej, więc są dobrym źródłem tiaminy
-
Dodatkowo witaminę B1 można znaleźć w podrobach (głównie w wątróbce, nerkach, móżdżku), fasoli, kaszy gryczanej i płatkach owsianych

Tabela 1. Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. PZWL Warszawa 2005

Zapotrzebowanie na witaminę B1
-
Zapotrzebowanie na tiaminę jest zależne od wieku, płci i naturalnie stanu fizjologicznego organizmu
-
Niektóre źródła podają, iż istnieje związek między zapotrzebowaniem na energię a zapotrzebowaniem na tiaminę
-
Szczególnie należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie witaminy B1 u osób spożywających nadmierne ilości alkoholu
Tabela 2. Zapotrzebowanie na tiaminę wg Norm żywienia dla populacji Polski pod redakcją prof. dr hab. n. med. M. Jarosza, IŻŻ, 2020

Niedobór witaminy B1 w organizmie
Niedobór witaminy B1 dotyka najczęściej osoby, które nie stosują prawidłowej diety, czyli nie zawierającej wszystkich potrzebnych substancji i ubogiej w produkty zbożowe czy mięso. Występuje czasami również u osób nadmiernie trenujących i takich, które charakteryzują się nadmiernym wysiłkiem umysłowym. Stres czy nadmierny trening również prowadzą do niedostatecznych ilości tiaminy.
Wszelkie zaburzenia odżywiania, do których zalicza się anoreksję, bulimię, ortoreksję itp., a ponadto alkoholizm i niedożywienie szczególnie jakościowe (związane z niedostarczaniem odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin) mogą być przyczynami niedoborów tiaminy.
-
Objawami niedoboru tiaminy są :
-
skurcze i bóle mięśni
-
uczucie zmęczenia
-
trudności z koncentracją
-
problemy z pamięcią
-
zapalenie nerwów
-
niedowład
-
zaburzenia trawienia
-
uczucie nadwrażliwości, wręcz drażliwości
-
przyspieszone bicie serca
-
obrzęki rąk i nóg
-
stany depresyjne
-
oczopląs
-
zanik łaknienia
-
spadek masy ciała
-
nudności
-
wymioty i / lub biegunka
-
Długotrwały niedobór może wywoływać zaburzenia neurologiczne i powodować pojawienie się choroby beri – beri, która charakteryzuje się zaburzeniami pracy neuronów oraz włókien mięśniowych. Chorobie towarzyszą bóle kończyn, osłabienie mięśniowe i niewydolność układu krążenia. Jako dalsze objawy choroby wymienia się często osłabienie siły skurczowej mięśnia sercowego, a także zaburzenia psychiczne.
Nadmiar witaminy B1 w organizmie
Badania pokazują, że nadmiar witaminy B1 nie jest tak groźny jak jego niedobór. Okazuje się, że organizm ma ograniczone miejsce dla witaminy B1 i wykorzystuje tylko tyle, ile potrzebuje (ma ograniczoną zdolność wchłaniania z przewodu pokarmowego), a nadmiar usuwa wraz z moczem.
Hiperwitaminoza B1 występuje bardzo rzadko. Może się pojawić przez przyjmowanie jej w formie zastrzyków.
-
Skutkami ubocznymi przyjmowania witaminy B1, która najczęściej wynika z nadwrażliwości organizmu czy ma związek z reakcjami alergicznymi mogą być :
-
osłabienie
-
obrzęki
-
poty
-
nudności
-
zmęczenie
-
duszność
-
obrzęk krtani
-
drżenie mięśni
-
zawroty głowy
-