
Chlor
Chlorum
.jpg)
Chlor jest pierwiastkiem (zaliczanym do niemetali), który znajduje się w 17. grupie w 3. okresie układu okresowego pierwiastków chemicznych. Z chemicznego punktu widzenia to żółtozielony gaz, który jest cięższy od powietrza, dodatkowo charakteryzuje się duszącym zapachem i jest silnie trujący. Chlor stanowi silny utleniacz i środek dezynfekujący, a także jest powszechnym składnikiem wielu soli i innych związków.
Chlor jest dla organizmu pierwiastkiem mineralnym, który zaliczany jest do elektrolitów. W organizmie człowieka występuje pod postacią anionu (ujemnego jonu) chlorkowego, który prawie w 70% zajmuje przestrzeń pozakomórkową. Najczęściej spotykanym związkiem w produktach spożywczych jest chlorek sodu, czyli sól kuchenna.
Rola chloru w organizmie
-
Chlor (obok potasu i sodu) jest zaliczany do głównych elektrolitów błonowych; znajduje się w wielu miejscach w organizmie m.in. : w żołądku, ślinie, skórze, tkance podskórnej czy kościach
-
Chlor jest składnikiem kwasu solnego (HCl) w żołądku, który bierze udział w trawieniu białek
-
Chlor stanowi aktywator pepsynogenu; jako składnik kwasu solnego aktywuje pepsynę, czyli aktywną formę pepsynogenu, dzięki temu może nastąpić rozbicie białek na mniejsze części, które następnie zostaną wchłonięte w dalszych odcinkach układu pokarmowego
-
Chlor w przewodzie pokarmowym bierze udział w syntezie amylazy ślinowej (enzymu produkowanego przez ślinianki i biorącego udział we wstępnym trawieniu węglowodanów w jamie ustnej)
-
Chlorek sodu pełni rolę w regulowaniu gospodarki wodno – elektrolitowej
-
Chlor w organizmie odpowiada za regulację pH, dzięki czemu możliwe jest tworzenie optymalnych warunków do pracy danych narządów, ponieważ w ustroju w bliskich odcinkach występują jego różne wartości (np. pH w żołądku osiąga wartość ok. 1-2, z kolei w dwunastnicy ma charakter zasadowy, czyli pH wynosi 7-8)
-
Chlor również jest odpowiedzialny za równowagę kwasowo – zasadową i osmotyczność płynów ustrojowych (odpowiedni balans płynów między wewnętrzną i zewnętrzną przestrzenią komórek)
-
Chlor jest pierwiastkiem zapewniającym kontrolę sodu w organizmie, a co za tym idzie wpływa na wartość ciśnienia krwi
-
Chlor bierze udział we wchłanianiu witaminy B12
-
Prawidłowy poziom chlorków w surowicy krwi wynosi 98 - 106 mmol/l, a w moczu ok. 140 - 250 mmol w dobowej zbiórce moczu
Źródła chloru w pożywieniu
-
Największym źródłem chloru dostępnym w żywności jest NaCl, czyli chlorek sodu znany powszechnie jako sól kuchenna
-
Często wody mineralne są odpowiednim źródłem chloru i pozostałych składników mineralnych
-
Jeśli chce się znaleźć produkty bogate w chlor, należy szukać tych zawierających sól. Do nich zalicza się prawie każdy produkt, np. :
-
wędliny, kiełbasy
-
sery podpuszczkowe, topione
-
wędzonki
-
słone oraz słodkie przekąski
-
dania instant
-
gotowe sosy, potrawy i konserwy
-
pieczywo, płatki zbożowe, wafle
-
ciasta, ciasteczka itp.
-
-
Wśród innych źródeł chloru można wymienić :
-
kurczaka
-
wątrobę cielęcą
-
kiełki pszenicy
-
oliwki
-
sery żółte
-
mniszka
-
drożdże piwne
-
ryby
-
surowe kozie mleko
-
wodorosty
-

Tabela 1. Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. PZWL Warszawa 2005
Zawartość chloru w produktach spożywczych jest rzadko podawana, ponieważ chlor jest składnikiem soli, stąd poniższa tabela zawiera wartości soli w mg na 100 g produktu.
Więcej produktów z zawartością soli można znaleźć w zakładce na temat sodu.

Zapotrzebowanie na chlor
-
Zapotrzebowanie na chlor jest zależne przede wszystkim od wieku. Organizm nie potrzebuje bardzo dużych dawek chloru, a jego powszechność w produktach spożywczych sprawia, że dieta przeciętnego człowieka spełnia normy
-
W przypadku diety należy mieć na uwadze zawartość soli w produktach, która w obecnym przemyśle spożywczym jest dodawana prawie wszędzie, więc mogą pojawiać się jej nadmiary
-
Zapotrzebowanie na sól ma związek zarówno z chlorem i sodem (w zakładce sód dowiesz się więcej na temat zapotrzebowania na sól)
Tabela 2. Zapotrzebowanie na chlor wg Norm żywienia dla populacji Polski pod redakcją prof. dr hab. n. med. M. Jarosza, IŻŻ, 2020

Niedobór chloru w organizmie
Pomimo powszechności chloru w produktach spożywczych, mogą z różnych przyczyn nastąpić jego niedobory.
-
Wśród przyczyn hipochloremii wymienia się :
-
nadmierną diurezę, która przebiega w przypadku chorób nerek
-
zaburzenia hormonalne (wywołujące nadmierną diurezę)
-
nadmierne pocenie się
-
biegunki, wymioty
-
rozległe oparzenia
-
Hipochloremii, czyli niedostatecznej ilości chlorków w organizmie towarzyszy bardzo często zbyt wysoki poziom białka we krwi lub występuje w przypadku podawania płynów elektrolitowych i nadmiernego rozcieńczenia krwi.Nieodpowiedni poziom chloru w organizmie może być też spowodowany przez zastoinową niewydolność serca czy chorobę Addisona (dawniej nazywaną cisawicą, czyli pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy, która ma związek z zaburzonym wydzielaniem kortyzolu i aldosteronu).
-
Objawami niskiej zawartości chlorków w ustroju są :
-
osłabienie
-
bóle i / lub zawroty głowy
-
skurcze mięśni
-
uczucie chronicznego zmęczenia
-
problemy z koncentracją i pamięcią
-
nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego (zaburzenia trawienia)
-
Hipocholemia, jak każde niedobory danego składnika mineralnego może osiągać negatywne skutki, do których w przypadku niedoboru chlorków zalicza się wzrost pH krwi powyżej wartości 7,45 czego konsekwencją jest tzw. zasadowica metaboliczna (zaburzenie równowagi kwasowo - zasadowej).
Nadmiar chloru w organizmie
Nadmiar chlorków w organizmie to hiperchloremia, która może wynikać z nadużywania soli w swojej diecie.
-
Przyczyny hiperchloremii to np. :
-
utrata wodorowęglanów przez przewód pokarmowy lub nerki
-
choroba Cushinga (stan nadczynności przedniego płata przysadki mózgowej, który doprowadza do wtórnego rozrostu kory nadnerczy i nadmiernego wydzielania kortyzolu)
-
zbyt niski poziom białka we krwi
-
odwodnienie
-
-
Objawami hiperchloremii są :
-
zaburzenia układu nerwowego
-
nieprawidłowe działanie układu mięśniowego
-
nudności
-
wymioty, biegunki
-
osłabienie mięśni
-
zaburzenia równowagi
-
zaburzenia pracy nerek czy serca
-
nadciśnienie
-
Hiperchloremia, jak każde nadmiary danego składnika mineralnego może mieć negatywne działanie. Do nich zalicza się rozwój kwasicy, w której pH spada do wartości poniżej 7,35 , a w jej przebiegu obserwuje się m.in. poważne zaburzenia pracy serca, a także nieprawidłowości w oddychaniu.