top of page

Trawienie i wchłanianie tłuszczów

Trawienie tłuszczów

 

Trawienie lipidów polega na stopniowym rozkładzie triglicerydów do glicerolu oraz kwasów tłuszczowych. Za trawienie tłuszczów w przewodzie pokarmowym odpowiadają enzymy należące do grupy hydrolaz – lipazy, które biorą udział w reakcji, tzw. lipolizie. Ich rola polega na rozszczepianiu wiązań estrowych triglicerydów, co prowadzi do przekształcenia tłuszczu nierozpuszczalnego w wodzie w produkty rozpuszczalne w micellach żółciowych, możliwe do wchłonięcia w jelitach. Właściwy proces trawienia i wchłaniania tłuszczów ma miejsce głównie w dwunastnicy oraz w początkowym odcinku jelita czczego, gdzie ulegają one niemal całkowitej resorpcji. Produkty lipolizy są następnie uwalniane do krwiobiegu, wychwytywane przez większość tkanek i estryfikowane do acylogliceroli lub utleniane jako główne źródło energetyczne do dwutlenku węgla i wody. 

 

Trawienie tłuszczów poprzedza proces ich rozdrabniania – emulsyfikacji, który swój początek ma już w jamie ustnej podczas żucia i utrzymuje się także w żołądku pod wpływem jego silnych ruchów perystaltycznych. Oddziaływanie na tłuszcz soli żółciowych, fosfolipidów (gł. lecytyny) oraz produktów lipolizy (kwasów tłuszczowych i monoglicerydów) obecnych w jelicie cienkim umożliwia pełną dyspersję tłuszczów do kropelek o średnicy 0,5-1,0 μm. Tak duże rozdrobnienie tłuszczu, wielokrotnie powiększa jego całkowitą powierzchnię, co umożliwia oddziaływanie enzymów lipolitycznych, szczególnie lipazy trzustkowej, która działa na triglicerydy tylko na powierzchni kropelek tłuszczowych - hydrolizuje estry glicerolu w pozycji 1 i 3 oraz rozkłada te tłuszcze na wolne kwasy tłuszczowe oraz 2 mono-glicerydy.

 

Część triglicerydów (np. dobrze zemulgowany tłuszcz z mleka, zawierający SCT i MCT) ulega hydrolizie już w jamie ustnej na skutek działania lipazy językowej, oraz w żołądku, dzięki aktywności lipazy żołądkowej. Nadmiernie kwaśne środowisko ogranicza jednak działanie tych enzymów i tylko niewielka część lipidów ulega rozkładowi. 

 

Właściwe trawienie rozpoczyna się w dwunastnicy pod wpływem lipazy trzustkowej oraz żółci. Żółć jest syntetyzowana przez wątrobę, jednak magazynowana w pęcherzyku żółciowym, wydalana okresowo do dwunastnicy podczas trawienia pokarmu. Ważną rolą żółci jest aktywacja enzymów trzustkowych – m.in. lipazy, która emulguje tłuszcz i ułatwia przesuwanie trawionej treści do dalszych odcinków jelita. Optymalnym pH dla aktywności lipazy trzustkowej jest 8,0. Enzym ten rozkłada większość triglicerydów pokarmowych w pozycji 1 i 3 glicerolu, uwalniając tym samym kwasy tłuszczowej oraz 2-monoglicerydy. Obecność soli żółciowych zmniejsza aktywność lipazy trzustkowej, jednak kolipaza (wydzielana przez trzustkę jako prokolipaza i aktywowana przez trypsynę do kolipazy) przywraca jej pełną zdolność do hydrolizy tłuszczów pokarmowych. Powstaje w ten sposób kompleks lipaza-kolipaza, dla którego optymalnym pH jest 6,0, co zabezpiecza lipazę przed strawieniem przez proteazy trzustkowe.

 

Aby wspomniane wcześniej 2-monoglicerydy mogły ulec rozszczepieniu na glicerol i kwasy tłuszczowe, niezbędna jest izomeryzacja z wytworzeniem pierwszorzędowego wiązania estrowego. 

 

W soku trzustkowym obecna jest także fosfolipaza, odczepiająca kwasy tłuszczowe od fosfolipidów oraz esteraza karboksylowa, rozkładająca estry cholesterolu rozpuszczalne w wodzie oraz estry witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W soku jelitowym występuje lipaza jelitowa, która wspomaga działanie lipazy trzustkowej i fosfataza alkaliczna, odczepiająca reszty fosforowe z fosfolipidów.

Nutripedia - schematy.png

Rycina 1. Schemat trawienia tłuszczów 

Wchłanianie tłuszczów

 

Proces absorpcji produktów trawienia tłuszczów zachodzi głównie w górnym odcinku jelita cienkiego. Obejmuje on następujące etapy:

 

  • tworzenie przez kwasy tłuszczowe, monoacyloglicerole i glicerol, z udziałem kawasów żółciowych, skupisk w formie małych miceli zawieszonych w wodzie i przenikanie ich do wnętrza enterocytu na drodze pinocytozy

  • resyntezę w enterocytach triacylogliceroli (z monoacylogliceroli oraz długołańcuchowych kwasów tłuszczowych) oraz tworzenie kompleksów – chylomikronów i lipoprotein VLDL (o bardzo małej gęstości), zawierających obok triacylogliceroli także cholesterol, fosfolipidy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i białka

  • uwalnianie kompleksów chylomikronów i VLDL do układu limfatycznego, przez który przedostają się do krwiobiegu (droga pośrednia, pomijająca wątrobę) i tętnicami są rozprowadzane po organizmie

 

Małocząsteczkowe produkty trawienia tłuszczów – glicerol i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są uwalniane z enterocytów bezpośrednio do krwi, która przepływa przez kosmki jelitowe i żyłą wrotną transportowane są do wątroby.

Nutripedia - schematy stare.png

Rycina 2. Schemat wchłaniania produktów trawienia tłuszczów

Źródło: Gawęcki J, Berger S. Żywienie człowieka t. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN; 2012

bottom of page