top of page
  • Zdjęcie autoraAgata Hałas

Odwodnienie - zmora osób starszych




Woda niezbędna do życia

Woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, a utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest niezbędne do życia. U zdrowych ludzi ograniczone spożycie płynów prowadzi do podwyższenia osmolalność surowicy -> odczuwamy wzmożone pragnienie prowadzące do zwiększenia ilości przyjmowanych płynów. Zostaje uwolniona wazopresyna (hormon przeciwdiuretyczny), która zmniejsza utratę płynów przez nerki przez co zagęszcza mocz. To przywraca równowagę wodną organizmu.

Uważa się, że osoby starsze są bardziej narażone na odwodnienie, ponieważ  odczuwanie pragnienia i zdolność koncentracji moczu często zanikają z wiekiem. Wiele starszych osób używa diuretyki lub środki przeczyszczające, które pobudzają utratę płynów i prowadzą do zmniejszenia  ich objętości w organizmie.


Odwodnienie powszechny problem osób starszych

Odwodnienie spowodowane niskim spożyciem płynów jest powszechne u osób starszych i jest związane ze zwiększoną śmiertelnością i zachorowalnością. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazały, że prawie 1/5 osób starszych mieszkających w domu opieki cierpiała na odwodnienie.


Zalecenia dotyczące całkowitego spożycia wody (płynów z pożywienia i napojów) oscylują w zakresie od 1,0 do 3,7 l / dzień.


Osoby starsze często piją mniej, żeby ograniczyć wizyty w toalecie(odciążyć opiekuna). Najnowsze badania prowadzone w Wielkiej Brytanii i USA sugerują, że odwodnienie jest częstsze u osób starszych(objętych opieką długoterminową) cierpiących na zaburzenia poznawcze, choroby nerek lub cukrzyce.




10 prosty wskazówek, jak uchronić osoby starsze przed odwodnieniem


1. Często proponuj „coś do picia” – osoby starsze piją statystycznie mniej(lub wcale) w godzinach wieczornych dlatego skup się na podawaniu płynów w ciągu dnia.


2. Zadbaj o to, żeby szklanka z napojem była zawsze w zasięgu ręki.


3. Zwróć uwagę na objętość płynów(częste podawanie wody w małych szklankach, może okazać skuteczniejsze niż jeden duży kubek).


4. Zachęcaj do popijania leków większą ilością płynów.


5. Często osoby starsze mają utrudniony dostęp do toalety(odległość, nieprzystosowanie mieszkania, problemy z poruszaniem) i wstrzymują oddawanie moczu. Łatwiejszy dostęp do toalety może wiązać się ze zwiększonym spożyciem płynów.


6. Podawaj do picia tylko te płyny, które dana osoba lubi. Zwróć uwagę na estetykę podania.


7. Nie skupiaj się tylko na wodzie, proponuj różne napoje – ciepłe napoje mleczne, soki owocowe, herbaty.


8. Zapytaj z czego wynika ograniczenie w piciu – spróbuj wyeliminować problem.


9. Pragnienie czy też jego brak nie jest dobrym wskaźnikiem czy osoba starsza pije wystarczająco - obserwuj spożycie płynów.


10. Wszystkie osoby starsze są narażone na wystąpienie odwodnienie, ale w szczególności należy zwrócić uwagę na osoby z zaburzeniami poznawczymi oraz cukrzycą!



Bibliografia:

Hooper L., Bunn D., Downing A., Jimoh F., Groves J., Free C., Cowap V., Potter J., Hunter P., Shepstone L. "Which Frail Older People Are Dehydrated? The UK DRIE Study" Journals of Gerontology: Medical Sciences cite as: J Gerontol A Biol Sci Med Sci, 2016, Vol. 71, No. 10, 1341–1347


"Clinical symptoms, signs and tests for identification of impending and current water-loss dehydration in older people (Review)" Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD009647. DOI: 10.1002/14651858.CD009647.pub2.


Jimoh O., , Brown T., Diane Bunn D., Hooper L."Beverage Intake and Drinking Patterns—Clues to Support Older People Living in Long-Term Care to DrinkWell: DRIE and FISE Studies" Nutrients 2019, 11, 447; doi:10.3390/nu11020447






17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page