top of page
  • Zdjęcie autoraAgata Hałas

Dlaczego marnujemy żywność?



16 października na całym świecie obchodzi się Dzień Żywności. Pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku, problem głodu nadal istnieje. Według raportu ONZ opublikowanego w 2018 roku -co 9 człowiek na świecie nie ma wystarczającej ilości pożywienia. Trzeba przyznać, że są to zatrważające dane. Jeszcze bardziej przerażające dane dotyczą tego ile żywności rocznie marnujemy. W krajach Trzeciego Świata walczy się z głodem i niedożywieniem, kraje rozwinięte ( w tym Polska) borykają się z problemem marnowania żywności.


Obecnie około jedna trzecia całej żywności produkowanej na świecie jest tracona lub marnowana. Odpowiada to około 1,3 miliarda ton pożywienia rocznie.


Uwzględniając uprawy przeznaczone dla zwierząt gospodarskich, kraje europejskie produkują około trzy razy więcej żywności niż jest to wymagane, podczas gdy w USA jest około cztery razy więcej żywności niż potrzeba.


Jakość diety w Stanach Zjednoczonych pozostaje znacznie poniżej zalecanych norm. Mniej niż 10% Amerykanów spożywa zalecane ilości owoców i warzyw, a 60–70% populacji amerykańskiej przekracza dzienne zapotrzebowanie kaloryczne ( żywność przetworzona – tłuszcze trans, cukier). Zła dieta jest obecnie głównym czynnikiem zachorowalności i śmiertelności w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie przeciętny Amerykanin marnuje około jednego funta jedzenia dziennie, w tym duże ilości zdrowej żywności, takiej jak owoce i warzywa.

Jedzenie na śmietniku - wpływ na klimat

W Wielkiej Brytanii około 42 całodziennych racji pokarmowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca jest rocznie wyrzucanych do kosza. Wpływ tych odpadów na zmianę klimatu jest równa 320 kg ekwiwalentu CO2 na 1 mieszkańca rocznie, co jest równoważne emisji CO2 podczas podróży samochodem w obie strony z Glasgow do Londynu(1060 km).


W badaniach prowadzonych przez Amerykański Departament ds. Rolnictwa stwierdzono związek z wyższą jakością diety a większym marnotrastwem żywności, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów uprawnych oraz zwiększeniem użycia pestycydów przez rolników.


Dlaczego jedzenie trafia na śmietnik?

Statystyczny Polak wyrzuca do śmieci ponad 200kg jedzenia, z czego aż ok. 40% stanowią produkty zbożowe - głównie chleb, następnie owoce i mięso. W 2019 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego przeprowadziła sondaż, który dotyczył najczęstszych powodów dla których wyrzucamy jedzenie. Respodenci wskazywali, że wyrzucają jedzenie ze względu na jego zepsucie, przeoczenie daty ważności, zbyt duże porcje przygotowanego posiłku czy nieprzemyślane zakupy.


Podsumowanie

Marnowanie jedzenia jest bardzo powszechnym zjawiskiem, które nie zostaje obojętne dla środowiska. Dlatego tak ważne jest aby wprowadzić zmiany do swojego życia.


Przedstawiam Wam listę kilku prostych sposobów na to jak zminimalizować wyrzucanie jedzenia:

  1. Ugotowałaś/łeś rosół i nie wiesz co zrobić z warzywami z wywaru? Przygotuj z nich sałatkę jarzynową, zblenduj na pastę do chleba lub wykorzystaj jako bazę do pasztetu warzywnego

  2. Z natki pietruszki lub liści rzodkiewki możesz przygotować pesto np. do makaronu.

  3. Czerstwy chleb będzie idealny do przygotowania grzanek do zupy,

  4. Pozostałości mięsa np. z niedzielnego obiadu – pieczony kurczak może stanowić bazę pożywnej sałatki na drugi dzień np. do pracy

  5. Jeśli ugotowałaś/łeś za dużo ziemniaków – nie wyrzucaj ich, zrobisz z nich pyszne kopytka, kluski

  6. Przejrzałe, czarne banany wykorzystaj do przygotowania chlebka bananowego

  7. Skorupki jaj(źródło wapnia) posłużą jako naturalny nawóz dla roślin.



Bibliografia:

Conrad Z. "Daily cost of consumer food wasted, inedible, and consumed in the United States 2001–2016" Conrad Nutrition Journal (2020) 19:35 https://doi.org/10.1186/s12937-020-00552-w


Cooper K., Quested T., Lanctuit H., Zimmermann D., Espinoza-Orias N., Roulin A. "Nutrition in the bin: A nutritional an environmental assessment of food wasted in the UK" Frontiers In Nutrition March 2018 Volume 5 Article 19


Conrad Z., Niles T., Neher D., Roy E., Tichenor N., Jahns L. "Relationship between food waste, diet quality, and environmental sustainability" PLOS ONE https://doi.org/10.1371/journal.pone.0195405 April 18, 2018


"Nie marnuj jedzenia" Raport Federacji Polskich Banków Żywności 2019



16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page