
Witaminy
"litery" regulujące organizm
Litery alfabetu stanowią umowne znaki, które pozwalają ludziom zapisywać swoje myśli czy wypowiedzi. W ludzkim organizmie rolę „znaków” pełnią witaminy, które zapewniają organizmowi „zapisanie” odpowiedniej regulacji w procesach metabolicznych czy zapewniają organizmowi prawidłowy rozwój, a to przekłada się na zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
„Witamina” jako nazwa zostały ustanowiona w 1911 roku przez naszego rodaka, polskiego badacza Kazimierza Funka, któremu udało się wyodrębnić substancję, która pozwalała na pokonanie choroby związanej z porażeniem wielonerwowym (była to choroba beri - beri). Odkryta substancja pod względem chemicznym okazała się być aminą, czyli związkiem organicznym, który w swojej budowie zawiera grupę −NH2,−NHR, −NR'R. Według Kazimierza Funka ta odkryta amina była niezbędna do życia, a w języku łacińskim „vita” oznacza życie, stąd wzięła się nazwa witamina.
Dla ludzkiego organizmie witaminy to substancje zazwyczaj egzogenne, czyli takie, które musimy dostarczać wraz z pożywieniem. W przypadku innych zwierząt bywa różnie, chociaż kwas askorbinowy (witamina C) stanowi witaminę dla człowieka, ale również małpy i świnki morskiej, a dla innych gatunków to substancja endogenna, czyli taka, którą mogą sobie same wytwarzać w odpowiednich ilościach i już nie jest dla nich witaminą.
Jak to w przyrodzie bywa, w ludzkim organizmie również występują wyjątki i my także niektóre witaminy możemy sobie wytwarzać, jednakże ta produkcja nie zaspokaja w pełni dobowego zapotrzebowania.
W niewielkich ilościach produkujemy witaminy z grupy B czy witaminę K, które są „dziergane” przez bakterie zamieszkujące jelito grube. Witamina D3 jest po części syntetyzowana pod wpływem promieniowania UV. Z kolei niacyna (witamina B3/PP) jest produkowana z aminokwasu tryptofanu, a witamina A powstaje z beta – karotenu.
Dawniej ilość witamin była adekwatna do ilości liter w alfabecie, jednakże pokolenia nowych uczonych wyodrębniły oddzielną naukę poświęconą tym substancjom, czyli witaminologii.

Obecnie, weryfikacje uczonych, które trwały wiele lat, pozwoliły wyodrębnić 13 witamin, które dzielą się na dwie grupy w zależności od ich rozpuszczalności :
-
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
-
Witamina A (retinol i jego pochodne)
-
Witamina D (cholekalcyferol)
-
Witamina E (tokoferol)
-
Witamina K (filochinon)
-
-
Witaminy rozpuszczalne w wodzie
-
Witamina B1 (tiamina)
-
Witamina B2 (ryboflawina)
-
Witamina B3 (niacyna)
-
Witamina B6 (pirydoksyna)
-
Witamina B12 (cyjanokobalamina)
-
Kwas pantotenowy (witamina B5)
-
Biotyna (witamina B7 lub witamina H)
-
Kwas foliowy (witamina B9 lub foliany)
-
Witamina C (kwas askorbinowy)
-
-
Każda witamina ma przydzielone zadanie. Chociażby witaminy z grupy B, często określane mianem witaminy B - kompleks mają wiele wspólnych cech, a nawet występują w tych samych produktach spożywczych (pełne ziarna, wątroba, drożdże piwne).
-
Najczęściej wymienianymi funkcjami witamin są :
-
regulacja procesów metabolicznych w organizmie
-
koordynowanie pracy narządów
-
utrzymanie odpowiedniego samopoczucia i zdrowia psychicznego
-
obrona komórek, a tym samym całego organizmu przed działaniem wolnych rodników
-
uczestniczenie w syntezie materiału genetycznego
-
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
.jpg)
Witamina A
Witamina A - Retinol i jego pochodne
-
Jest odpowiedzialna za prawidłowe widzenie, szczególnie po zmierzchu, a ponadto pełni funkcje przeciwutleniające czy zapewnia skórze jędrność i młody wygląd.
-
Największym źródłem witaminy A są produkty zawierające tłuszcz np. ryby morskie, masło, oleje roślinne, wątroba, ale także występuje ona w warzywach i owocach, chociażby w szpinaku, marchwi, pomidorach, dyni, jarmużu, morelach czy zielonym groszku.
-
Niedobór witaminy A może doprowadzić do problemów skórnych czy zaburzeń widzenia o zmierzchu czy w nocy – kurza ślepota.
-
Jej nadmiar wywołuje objawy w postaci nudności, łuszczenia się skóry, która czasem przybiera odcień pomarańczowy (żółtaczka rzekoma).
.jpg)
Witamina D
Witamina D - Cholekalcyferol
-
Witamina D jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie i stan kości i zębów, a także wykazuje działanie prewencyjne przeciwko złamaniom przeciążeniowym czy osłabieniu mięśniowemu.
-
Witamina D może być syntetyzowana przez skórę, ale przez panujący w Polsce klimat w populacji obserwuje się niedobory. Niestety pozostaje ograniczona w naturze, a największym jej źródłem pozostają tłuste ryby i tran.
-
Niedobór witaminy D do wystąpienia bólów kości, złamań, wypadania zębów, osteoporozy czy osteomalacji (rozmiękania kości).
-
Nadmiar występuje niezwykle rzadko, a gdy występuje jest niebezpieczny, ponieważ konsekwencjami mogą okazać się zaburzenia pracy serca, kamica nerek, gromadzenie się wapnia w tkankach.
.jpg)
Witamina E
Witamina E - Tokoferol
-
Witamina E określana jest mianem witaminy płodności, gdyż dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym ma ogromne znaczenie w przypadku rozrodczości.
-
Głównym źródłem witaminy E są oleje: z zarodków pszennych, słonecznikowy, rzepakowy, arachidowy, oliwa z oliwek itd. Ponadto występuje ona w orzechach, nasionach zbóż czy zielonych warzywach liściastych.
-
Okazuje się, że niedobór witaminy E jest rzadkim zjawiskiem, ale w momencie wystąpienia zaburza płodność i mieć negatywny wpływ na wygląd skóry, włosów czy podwyższać poziom cholesterolu.
-
Nadmiar witaminy E może powodować bóle głowy, zmęczenie i senność, a także prowadzić do zaburzenia pracy jelit.
%20(1).jpg)
Witamina K
Witamina K - Filochinon
-
Jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi i tworzenie skrzepu. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe czy przeciwzapalne.
-
Witaminę K można głównie znaleźć w produktach o zielonym zabarwieniu, m.in. w : brokułach, szpinaku, jarmużu, lucernie, sałatach, kapustach itd.
-
Niedobór witaminy K czasem występuje u noworodków, gdyż nie mają jeszcze wykształconej flory bakteryjnej. Charakterystycznym objawem jej niedoboru są sińce występujące nawet po delikatnym uderzeniu.
-
Przy bardzo dużym nadmiarze witaminy K może nastąpić rozpad czerwonych krwinek, a tym samym pojawi się niedokrwistość.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie
.jpg)
Witamina B1
Witamina B1 - Tiamina
-
Odpowiada za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych, a ponadto pobudza wydzielanie hormonów gonadotropowych i posiada właściwości antyoksydacyjne.
-
Szczególnym źródłem tiaminy jest wieprzowina, ale ponadto można ją znaleźć w orzechach, nasionach słonecznika, kaszy mannie, pieczywie żytnim, a bywa, że jest dodawana do żywności (np. do płatków śniadaniowych).
-
Niedobór tiaminy prowadzi do wystąpienia choroby beri – beri, która charakteryzuje się zaburzeniami pracy neuronów oraz włókien mięśniowych. Chorobie towarzyszą bóle kończyn, osłabienie mięśniowe i niewydolność układu krążenia.
-
Badania pokazują, że nadmiar witaminy B1 nie jest tak groźny jak jego niedobór. Okazuje się, że organizm ma ograniczone miejsce dla witaminy B1 i wykorzystuje tylko tyle, ile potrzebuje (ma ograniczoną zdolność wchłaniania z przewodu pokarmowego), a nadmiar usuwa wraz z moczem.
.jpg)
Witamina B2
Witamina B2 - Ryboflawina
-
Stanowi kofaktor w procesach metabolicznych, a ponadto uczestniczy w przenoszeniu elektronów, posiada właściwości przeciwutleniające i antyrakowe, a dodatkowo pozytywnie wpływa na ochronę kości i leczy zajady, będące stanem zapalnym wywołanym albo przez drożdżaki albo przez uczulenia (np. nikiel).
-
Witaminę B2 można znaleźć w mleku, jajach, produktach zbożowych (szczególnie pełnoziarnistych) czy w brokułach, ziemniakach, nasionach roślin strączkowych, a nawet w makreli.
-
Niedobór ryboflawiny objawia się w postaci zajadów, wysuszonej skóry, owrzodzeń w obrębie ust i języka, a także występuje nadwrażliwość na światło.
-
Nadmiar ryboflawiny teoretycznie jest możliwy, jednakże w praktyce organizm wydala ją wraz z moczem.
.jpg)
Witamina B3
Witamina B3 - Niacyna
-
Niacyna występuje w każdej komórce i uczestniczy w syntezie hormonów steroidowych i hormonów tarczycy. Ponadto uczestniczy w przyswajaniu koenzymu Q10 i poprawia kondycję skóry oraz włosów.
-
Niacyna okazuje się być produkowana przez organizm, ale endogenna synteza nie pokrywa dziennego zapotrzebowania, stąd warto szukać jej w drożdżach, orzeszkach ziemnych, otrębach pszennych, wątróbce, rybach morskich czy roślinach strączkowych.
-
Niedobór niacyny prowadzi do choroby nazywanej pelagrą – rumieńca lombardzkiego, który objawia się zapaleniem i zmianami barwy skóry, biegunką, osłabieniem czy otępieniem.
-
Nadmiar niacyny może wywoływać mdłości, wzdęcia czy bóle brzucha.
.jpg)
Witamina B5
Witamina B5 - Kwas pantotenowy
-
Kwas pantotenowy oddziałuje na układ nerwowy. W postaci pochodnej koenzymu A (acetylo - CoA) jest składnikiem acetylocholiny, która wpływa na prawidłowe zapamiętywanie i koncentrację. Ponadto witamina B5 chroni wątrobę.
-
W największych ilościach występuje w kaszach gruboziarnistych, a także z żółtku jaja, drożdżach, chudym mięsie , a także brokułach, ziemniakach czy awokado.
-
Niedobór kwasu pantotenowego jest rzadkim zjawiskiem, ale kiedy występuje objawia się w postaci skurczów nóg, bólów mięśni i stawów, zajadów, zaburzeniami koncentracji czy zmianami skórnymi.
-
Nadmiar witaminy B5 nie jest toksyczny, ale może wywoływać biegunkę czy przyczyniać się do zatrzymania wody w organizmie.
.jpg)
Witamina B6
Witamina B6 - Pirydoksyna
-
Pirydoksyna uczestniczy w syntezie białek oraz metabolizmie kwasów tłuszczowych. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i jest potrzebny do syntezy hemu.
-
Źródłem witaminy B6 są drożdże, kasze, mięso, ryby, fasola biała, jaja, ale także banany, pomarańcze czy kiwi.
-
Pierwsze oznakami niedoborów mają związek z osłabieniem, pojawieniem się trądziku, stanami zapalnymi na skórze, łupieżem, drażliwością czy nudnościami.
-
Nadmiar witaminy B6 wykazuje niewielką toksyczność dla organizmu, ale jego przedawkowanie z dawce przekraczającej 200 mg na dobę może wywoływać zmiany.
-
Wówczas towarzyszy temu stanowi mrowienie kończyn, brak koordynacji mięśniowej.
.jpg)
Witamina B7
Witamina B7 - Biotyna
-
Biotyna odpowiada za stabilizację poziomi glukozy we krwi, ponadto umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Często jest określana mianem witaminy skóry, gdyż jest powszechnie stosowana w przemyśle kosmetycznym, np. do łagodzenia stanów zapalnych czy leczenia trądziku.
-
Źródła biotyny są zarówno pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Szukać jej można chociażby w mleku, mięsie, wątrobie, soi, żółtku jaja, orzechach włoskich, migdałach czy grzybach.
-
Niedobór objawia się sennością, spadkiem nastroju, rozdrażnieniem, bólami mięśni i zmianami skórnymi czy osłabieniem włosów.
-
Nadmiar nie wykazuje skutków ubocznych dla organizmu.
.jpg)
Witamina B9
Witamina B9 - Kwas foliowy
-
Uznawany za jeden z bardzo istotnych czynników wpływających na płodność. Odpowiednia ilość kwasu foliowego działa profilaktycznie przeciwko niedokrwistości. Jest bardzo ważnym składnikiem na początku życia płodowego, gdyż zapewnia prawidłowe kształtowanie się cewy nerwowej, a w następstwie za prawidłowe działanie układu nerwowego.
-
Źródłem kwasu foliowego są ciemnozielone warzywa liściaste oraz świeże i spożywane na surowo warzywa i owoce, tj.: szpinak, biała fasola, pietruszka (natka i korzeń), groch, brokuły, jarmuż, awokado, szparagi.
-
Niedobór wywołuje niedokrwistość megaloblastyczną, przez co dochodzi do upośledzenia powstawania czerwonych krwinek, a tym samym do skrócenia ich przeżycia i przedwczesnego niszczenia w szpiku.
-
Nadmiar kwasu foliowego maskuje niedobór witaminy B12, a w konsekwencji może prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego.
.jpg)
Witamina B12
Witamina B12 - Kobalamina
-
Uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i dba o układ nerwowy, gdyż jest elementem potrzebnym do tworzenia neuroprzekaźników czy wzmacnia osłonkę mielinową. Ponadto jest potrzebny przy tworzeniu metioniny, dzięki czemu zapewnia organizmowi dobry nastrój.
-
Kobalamina jest witaminą wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Można ją znaleźć w mięsie, podrobach, rybach, serach i produktach mlecznych (ale nie w mleku), owocach morza oraz w żółtku jaja.
-
Najczęściej niedobór prowadzi do wystąpienia niedokrwistości, która wywołuje bladość skóry, problemy z transportem tlenu w organizmie, a także pojawia się płytki oddech i zmęczenie.
-
Nadmiar nie stanowi zagrożenia, gdyż jako witamina rozpuszczalna w wodzie jest z łatwością wydalana wraz z moczem.
.jpg)
Witamina C
Witamina C - Kwas askorbinowy
-
Jest składową do produkcji tkanki łącznej, ponadto stanowi witaminę antyoksydacyjną- chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Kwas askorbinowy wspiera również układ immunologiczny, stąd wykazuje działanie chroniące przed infekcjami czy chorobami.
-
Źródłem witaminy C są przede wszystkim świeże warzywa i owoce. Ogromne jej ilości znajdują się w aronii, owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce, papryce, natce pietruszki, a także w kalarepie czy brokułach.
-
Niedobór witaminy C w XXI wieku nie stanowi problemu i pojawia się w wyjątkowych sytuacjach. Jednakże skrajne przypadki prowadzą do wystąpienia szkorbutu, który prowadzi do zmniejszenia odporności, krwawień, bólów stawów i kości oraz zmniejszenia masy ciała.
-
Nadmiar kwasu askorbinowego nie jest toksyczny, występuje bardzo rzadko i występuje w postaci wysypki czy chwilowych problemów ze strony przewodu pokarmowego.
Bibliografia
-
https://www.medicalnewstoday.com/articles/287720#deficiency, data dostępu 28.09.2020
-
https://www.researchgate.net/publication/330970390_Zaburzenie_wchlaniania_witaminy_B_12-przyczyny_skutki_i_postepowanie_dietetyczne, data dostępu 03.10.2020
-
Brief communication: the prevalence of high intake of vitamin E from the use of supplements among U.S. adults, Ann Intern Med 2005; 143:116-20
-
Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, wydanie IIII uzupełniające, Wydanie Lekarskie PZWL, Warszawa 2009
-
Dalton S. D., Rahimi A. R., Emerging role of riboflavin in the treatment of nucleoside analogue-induced type B lactic acidosis, AIDS Patient Care STDS., 2001 Dec; 15 (12), 611-614
-
Gawęcki J., Witaminy, Katedra Higieny Żywienia Człowieka Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Poznań 2000
-
Gawęcki J., Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, Wydanie drugie poprawione, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000
-
Gryszczyńska A, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, Postępy Fitoterapii, 2009; 4 : 229-238
-
Hellmann H., Mooney S., Vitamin B6: A Molecule for Human Health?, Molecules 2010, 15, 442-459
-
Huskisson E., Maggini S., Ruf M., The Role of Vitamins and Minerals in Energy Metabolism and Well-Being, The Journal of International Medical Research, 2007; 35: 277 – 289
-
Janda K., Kasprzak M., Wolska J., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pom J Life Sci 2015, 61, 4, 419–425
-
Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017
-
Kosińska J., Billing-Marczak K., Krotkiewski M., Nowopoznana rola witaminy K w patogenezie chorób cywilizacyjnych, Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2008, 48-60
-
Kośmider A., Czaczyk K., Witamina B12 – budowa, biosynteza, funkcje i metody oznaczania, Żywność. Nauka. Technologia., Jakość, 2010, 5 (72), 17 – 32
-
Laskowska-Klita T. i in., Kwas foliowy – rola w metabolizmie komórki, Bromat. Chem. Toksykol.- XLV, 2012, 2, 144-151
-
Moszczycki P., Pyć R.: Biochemia witamin, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998.
-
Namazi N., Heshmati J., Tarighat-Esfanjani A., Supplementation with Riboflavin (Vitamin B2) for Migraine Prophylaxis in Adults and Children: A Review, Int J Vitam Nutr Res, 2015; 85 (1-2), 79-87
-
Packenpaugh N.J., Podstawy żywienia i dietoterapia, Elsevier Urban &Partner, Wrocław 2011
-
Rusińska A., Płudowski P., Walczak M., i wsp., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Standardy Medyczne/ Pediatria 2018, tom 15, 531 – 559
-
Różańska D., Ilow R., Regulska-Ilow B., Wpływ procesów kulinarnych na zawartość wybranych witamin w żywności. Cz. II tiamina, ryboflawina, niacyna, Bromat. Chem. Toksykol. – XLVI, 2013, 3, 250 – 257
-
Sajkowska J. i wsp., 2014; http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/
-
Spinneker A., Sola R., Lemmen V., Castillo M. J., Pietrzik K. and González-Gross M., Vitamin B6 status, deficiency and its consequences - an overview, Nutr Hosp. 2007, 22 (1), 7-24
-
Sikorska – Zimny K., Występowanie oraz wpływ kwasu foliowego na organizm ludzki, Bromat. Chem. Toksykol.- XLVI, 2013, 4, 496-501
-
Stryjecka-Zimmer M.: Przepisy do ćwiczeń z biochemii dla studentów Wydziału Lekarskiego, Lublin 2004. Materiały dostępne w Internecie: www.lekarski.linuxpl.eu/2lek/download.php?id=24
-
Strunz U., Vitamine: Aus der Natur oder als Nahrungsergänzung –
-
USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 23, 2010. http://www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=8964, data dostępu 28.09.2020
-
Wie sie wirken, warum sie helfen Extra: Die fatalen Denkfehler der Vitamin-Gegner, 2013 by Wilhelm Heyne Verlag a division of Verlagsgruppe Random House GmbH, München, Germany, polskie wydanie I, Białystok 2019
-
Watanabe F., Bito T., Vitamin B12 sources and microbial interaction, Experimental Biology and Medicine, 2018 Jan, 243 (2),148–158
-
Wysokińska Z., Ogólne podstawy nauki o żywieniu, Biblioteka lekarza praktyka seria II, Warszawa 1972